Decyzja o wyborze zerówki przedszkolnej lub szkolnej powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobro malucha – jego emocjonalne przygotowanie do nowego etapu życia. Zanim podejmiesz decyzję, porozmawiaj z dotychczasowym wychowawcą dziecka i samym dzieckiem. Zrozumienie jego potrzeb i obaw pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję!
Dziecko, które pozostaje w zerówce przedszkolnej, jest pod opieką nauczycieli, którzy dobrze je znają. Dzięki temu mogą oni dostosowywać na bieżąco program edukacyjny do jego indywidualnych potrzeb.
W zerówce szkolnej dziecko musi natomiast przejść proces adaptacyjny – poznać nowego nauczyciela, nowych kolegów i koleżanki. Zwykle trwa to co najmniej miesiąc, podczas którego proces edukacyjny jest znacznie spowolniony poprzez działania nauczyciela skierowane na poznanie dzieci i tworzenie bazy do planowania pracy z grupą. Warto również pamiętać, że gdy dziecko kończy zerówkę szkolną, wkracza w tradycyjne życie szkolne. Z nowym rokiem szkolnym przechodzi do klasy pierwszej, gdzie czeka je kolejna zmiana wychowawcy i adaptacja.
Decydując się na przedszkole, dziecko może korzystać z opieki i zajęć przez cały dzień, w godzinach otwarcia placówki. To pozwala utrzymać dotychczasowy rytm dnia, zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Zerówka szkolna często wiąże się natomiast z koniecznością przejścia do świetlicy po zakończeniu zajęć, gdzie nie zawsze zapewniony jest podział wiekowy. W większych grupach dzieci, w tym ze starszych klas, maluchy mogą czuć się nieco zagubione i zestresowane.
Przedszkolne dziecko ma zapewnione pełne wyżywienie, w tym śniadania, obiady i podwieczorki, co jest dla niego korzystne oraz wygodne dla rodziców. Posiłki są dostosowane do ich wieku.
W szkołach natomiast wyżywienie jest zazwyczaj częściowe, co oznacza dodatkowy obowiązek dla rodziców związany z przygotowaniem posiłków. Uczęszczanie dziecka na stołówkę szkolną oznacza menu dedykowane starszym uczniom.
Kolejną różnicą jest organizacja roku szkolnego i przedszkolnego. Przedszkola funkcjonują przez cały rok, w tym w okresach wakacyjnych i między świętami, co stanowi duże wsparcie dla rodziców.
W szkołach natomiast przerwy świąteczne i ferie wiążą się z zamknięciem placówki, co wymaga zorganizowania opieki nad dzieckiem przez ok. 80 dni w roku kalendarzowym lub koniecznością zapisania i uczęszczanie dziecka na tzw. dyżury w grupach mieszanych, które nie zawsze są organizowane przez szkoły. Opieka w okresie ferii i świąt jest zazwyczaj dodatkowo płatna.